NBA: Με Εμπίντ σάρωσαν οι Σίξερς τους Γουίζαρντς, διπλό με κομβικό Γιόκιτς οι Νάγκετς

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στους αγώνες του NBA, τα ξημερώματα της Δευτέρας (27/12).

Αναλυτικά:

Καβαλίερς-Ράπτορς: 114-99

Οι Καβαλίερς ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα, πάτησαν το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 37-21 στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και  προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόου (72-55). Η ομάδα από το Κλίβελαντ συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τους Ράπτορς με 144-99. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν στην διάθεση τους, τους Τζάρετ Άλεν, Αϊζάια Οκόρο και Ιβάν Μόμπλεϊ που είναι στο πρωτόκολλο κορονοϊού. Οι Ράπτορς απάντησαν με... 10 παίκτες στο πρωτόκολλο κορονοϊού, συμπεριλαμβανομένων των Φρεντ ΒανΒλίτ, Πασκάλ Σιάκαμ και Σκότι Μπαρνς.  Οι Καβαλίερς ανέβηκαν στο 20-13, ενώ οι Ράπτορς έπεσαν στο 14-16.

Από τους Καβαλίερς διακρίθηκαν οι Γκάρλαντ και Λοβ με 22 πόντους αντίστοιχα. Από τους Ράπτορς ξεχώρισαν οι Γουατανάμπε (13ρ. και μία ασίστ) και Μπούχερ με 26 και 21 πόντους.

Περίοδοι: 35-34, 72-55, 118-78, 144-99

Κίνγκς-Γκρίζλις: 102-127

Οι Κινγκς είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους, με τους Γκρίζλις να είναι ανταγωνιστικοί, αλλά τους γηπεδούχους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (50-49). Η ομάδα από το Μέμφις ανέτρεψε τις καταστάσεις στο δεύτερο ημίχρονο σε ένα διάστημα που ήταν καταιγιστική και επικράτησε εκτός έδρας των Κίνγκς με 127-102, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 20-14, ενώ η ομάδα από το Σακραμέντο έπεσε στο 13-21.

Από τους Γκρίζλις διακρίθηκαν οι Μπέιν και Τζάκσον με 28 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Κίνγκς ξεχώρισε ο Χαλιμπάρτον με 18 πόντους και οι Τέρενς Ντέιβις και Ντάμιαν Τζόουνς σκόραραν από 15 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 24-20, 50-49, 77-89, 102-127

Γουίζαρντς-Σίξερς: 96-117

Αν και οι Γουίζαρντς ήταν μπροστά με έξι πόντους στην πρώτη περίοδο (31-25), οι Σίξερς βρήκαν απαντήσεις και πήραν προβάδισμα με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (63-55). Η ομάδα από την Φιλαδέλφεια φόρτσαρε στο δεύτερου ημίχρονο και νίκησε εκτός έδρας τους Γουίζαρντς με 117-96, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 17-16, ίδιο ρεκόρ με τους Σίξερς.

Από τους Σίξερς διακρίθηκαν οι Εμπίντ και Χάρις με 36 και 23 πόντους αντίστοιχα. Από τους Γουίζαρντς ξεχώρισαν οι Ντίνγουιντι και Χάρελ με 17 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 31-25, 55-63, 72-92,96-117

Κλίπερς-Νάγκετς: 100-103

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στα πρώτα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το πάνω χέρι στην δεύτερη περίοδο και να προηγούνται με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (64-55). Η ομάδα από το Λος Άντζελες πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-15, προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (83-79). Οι Νάγκετς βρήκαν απαντήσεις στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εκτός έδρας τους Κλίπερς με 103-100, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 16-16, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 17-16.

Από τους Νάγκετς διακρίθηκαν οι Γιόκιτς (22ρ. και οχτώ ασίστ) και Μπάρτον με 26 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τους Κλίπερς ξεχώρισαν οι Μπλέντσο και Μπόστον με 18 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 30-32, 55-64, 83-79, 100-103

Θάντερ-Πέλικανς: 117-112

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-49). Οι Θάντερ διατήρησαν την διαφορά τους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εντός έδρας τους Πέλικανς με 117-112, με αποτέλεσμα να ανέβουν στο 12-20, ενώ η ομάδα από την Νέα Ορλεάνη έπεσε στο 12-22.

Από τους Θάντερ διακρίθηκαν οι Τζίλτζεους-Αλεξάντερ και Γουίγκινς με 31 και 24 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Πέλικανς ξεχώρισαν οι Χαρτ και Τέμπλ με 29 και 22 πόντους.

Περίοδοι: 32-18, 57-49, 89-81, 117-112

Σπερς-Πίστονς: 144-109

Οι Σπερς πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 28 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (78-54). Η ομάδα από το Σαν Αντόνιο συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τους Πίστονς με 144-109.

Από τους Σπερς διακρίθηκαν οι Τζόνσον και Λαντέιλ με 27 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τους Πίστονς ξεχώρισαν οι Ντια΄λο και Μπέι με 28 και 23 πόντους.

Περίοδοι:  38-30, 78-54, 119-80, 144-109