NBA: Νίκες για Σανς, Τίμπεργουλβς, Κίνγκς και Μπλέιζερς

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στα παιχνίδια της Δευτέρας (20/12) στο NBA.

Αναλυτικά:

Σανς-Χόρνετς: 137-106

Οι Σανς ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπτοστά με 22 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (69-47). Οι Σανς διατήρησαν το προβάδισμα τους και νίκησαν εντός έδρας τους Χόρνετς με 137-106, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 24-5, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 16-16.

Από τους Σανς διακρίθηκε ο ΜακΓκί με 19 πόντους, επτά ριμπάουντ και μία ασίστ, με τους Μπουκέρ και Μπρίντζες να σκοράρουν από 16 πόντους έκαστος. Από τους Χόρνετς ξεχώρισαν οι Μπρίντζες και Ούμπρε με 26 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 37-15, 69-47, 108-80, 137-106

Γκρίζλις - Μπλέιζερς 100-105

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορσ τα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχοους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (52-51). Αν και οι Γκρίζλις είχαν προβάδισμα τριών πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (80-77), οι Μπλέιζερς διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησαν εκτός έδρας με 105-100.  Η ομάδα από το Πόρτλαντ ανέβηκε στο 13-18, ενώ η ομάδα από το Μέμφις έπεσε στο 19-12.

Από τους Μπλέιζερς διακρίθηκαν οι Λίλαρντ και Πάουελ με 32 και 28 πόντους αντίστοιχα. Από τους Γκρίζλις ξεχώρισαν οι Μπρούκς και Άνταμς με 37 και 13 πόντους.

Περίοδοι: 32-28, 52-51, 80-77, 100-105

Τίμπεργουλβς- Μάβερικς 111-105

Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-50). Οι Τίμπεργουλβς διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εντός έδρας τους Μάβερικς με 111-105, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 15-15, ενώ η ομάδα από το Ντάλας έπεσε στο 14-15.

Από τους Τίμπεργουλβς διακρίθηκαν οι Τάουνς και Ράσελ με 24 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μάβερικς ξεχώρισαν οι Χάρνταγουει και Φίνει-Σμιθ με 28 και 23 πόντους.

Περίοδοι: 27-25, 56-50, 86-88, 111-105

Κινγκς - Σπερς 121-114

Οι Κίνγκς είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (63-56). Η ομάδα από το Σακραμέντο κράτησε το προβάδισμα της στο δεύτερο μισό και ανέβηκε στο 13-18, ενώ η ομάδα από το Σαν Αντόνιο έπεσε στο 11-18.

Από τους Κίνγκς διακρίθηκαν οι Χιλντ και Χάλιμπαρτον με 29 και 27 πόντους αντίστοιχα. Από τους Σπερς ξεχώρισαν οι Μάρει και Γουόλκερ με 25 και 19 πόντους.

Περίοδοι: 37-27, 63-56, 91-85, 121-114