Πίστονς-Χιτ 100-90: Νίκη μετά από ένα μήνα κόντρα στο αποδεκατισμένο Μαϊάμι

Μετά από ένα μήνα (18/11, 97-89 τους Πέισερς) οι Πίστονς γεύτηκαν ξανά την χαρά της νίκης, επικρατώντας των Χιτ με 100-90 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 5-24, ενώ η ομάδα από το Μαιάμι έπεσε στο 18-13.

Οι Χιτ αγωνίστηκαν χωρίς τους Αντεμπάγιο, Μπάτλερ, Μαρτίν, Μόρις και Ολαντίπο, κάτι που επηρέασε την απόδοση τους, αν και είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο μέρος με δύο πόντους προβάδισμα (48-46). Η ομάδα από το Ντιτρόιτ πέρασε στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 33-19, προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-67). Παρά την πίεση των Χιτ, οι Πίστονς διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας με 100-90.

Από τους Πίστονς διακρίθηκαν οι Μπέι και Ντιαλό με 26 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τους Χιτ ξεχώρισαν οι Στρους και Λόουρι με 24 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα:  20-23, 46-48, 79-67, 100-90