Νικς-Γουόριορς 96-105: Ιστορική βραδιά για Κάρι και νίκη για το Γκόλντεν Στέιτ

Στην ιστορική βραδιά του Στεφ Κάρι, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς επικράτησαν εκτός έδρας τους Νιου Γιορκ Νικς με 105-96, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 23-5, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 12-16.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους Νικς να έχουν το πάνω χέρι, αλλά το σκορ να είναι ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-24). Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά δεν ξέφυγαν σε μεγάλο βαθμό και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (48-47).

Η ομάδα από το Γκόλντεν Στέιτ ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-16, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-64). Οι Γουόριορς διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εκτός έδρας τους Νικς με 105-96.

Ιδιαίτερα σε αυτόν τον αγώνα ο Στεφ Κάρι κατάφερε να γίνει ο πρώτος σε εύστοχα τρίποντα στην ιστορία του NBA στην κανονική περίοδο και να γράψει ιστορία, αφού έχει τώρα 2.977 τρίποντα, με τους θρύλους Ρέτζι Μίλερ και Ρέι Άλεν να τον τιμούν με μια φανέλα που έγραψε "2.974", με τα οποία έσπασε το ρεκόρ του δεύτερου.

Από τους Γουόριορς διακρίθηκαν οι Κάρι και Πόουλ (9ρ. και τρεις ασίστ) με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από τους Νικς ξεχώρισαν οι Ραντλ (7ρ. και τρεις ασίστ) και Ρόουζ (4ρ. και έξι ασίστ) με 31 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 24-24, 48-47, 64-71, 96-105