Νετς-Μπουλς 107-111: "Απόδραση" από το Μπρούκλιν με Λαβίν και ΝτεΡόζαν

Με τους ΛαΒίν - ΝτεΡόζαν να έχουν μαζί 60 πόντους και τον Μπολ να βάζει ένα τεράστιο τρίποντα στα τελευταία λεπτά, οι Σικάγο Μπουλς επικράτησαν των Μπρούκλιν Νετς με 111-107 και πέτυχαν την τρίτη τους σερί νίκη και ανέβηκαν στο 16-8, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 16-7.

Οι Νετς ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (34-28). Αν και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν σε μια στιγμή μπροστά στο δεύτερο δωδεκάλεπτο (47-46, 18' λεπτό), οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και είχαν το πάνω χέρι και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-52).

Η ομάδα από το Μπρούκλιν είχε τα ηνία του αγώνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγηθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (82-79). Οι Μπούλς ανέβασαν ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο και έκαναν το ματς ντέρμπι, με αποτέλεσμα να νικήσουν εκτός έδρας τους Νετς με 111-107.

Από τους Μπουλς διακρίθηκαν οι Λαβίν (8ρ. και έξι ασίστ) και ΝτεΡόζαν (6ρ. και τρείς ασίστ) με 31 και 29 πόντους αντίστοιχα. Από τους Νετς ξεχώρισαν οι Ντουράντ (10ρ. και τέσσερις ασίστ) και Όλντριτζ (7ρ.) με 28 και 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 34-28, 56-52, 82-79, 107-111