NBA: Νίκες για Κινγκς, Χοκς, Γουίζαρντς και Σανς

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στα παιχνίδια του NBA τα ξημερώματα της Τρίτης (16/11).

Αναλυτικά:

Πίστονς-Κίνγκς: 107-129

Οι Κίνγκς ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με 24 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (68-44).  Η ομάδα από το Σακραμέντο διατήρησε την διαφορά πάνω από το +20 πόντους στα επόμενα λεπτά και νίκησε εντός έδρας τους Πίστονς με 129-107.

Οι Κίνγκς ανέβηκαν στο 6-8, ενώ οι Πίστονς έπεσαν στο 3-10.

Από τους Κίνγκς διακρίθηκε ο Χίλντ με 22 πόντους, με τους Φοξ και Χόλμς να έχουν από 19 πόντους έκαστος. Από τους Πίστονς ξεχώρισαν οι Μπέι και Κάνινγκχαμ με 28 και 25 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 12-31, 44-68, 70-92, 107-129

Γουίζαρντς-Πέλικανς: 105-100

Οι δύο ομάδες εναλάσσονταν στο σκορ στην πρώτη περίοδο (25-25), με τους Πέλικανς να έχουν το πάνω χέρι στο δεύτερο δωδεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 33-16 και να προηγούνται με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (58-41). Οι Γουίζαρντς φόρτσαραν στο δεύτερο ημίχρονο και προσπέρασαν στο σκορ, με αποτέλεσμα να νικήσουν εντός έδρας τους Πέλικανς με 105-100. Οι Γουίζαρντς ανέβηκαν στο 10-3, ενώ οι Πέλικανς έπεσαν στο 2-13.

Από τους Γουίζαρντς διακρίθηκαν οι Ντίνγουιντι και Κάλντγουελ-Πόουπ με 27 και 18 πόντους αντίστοχα. Από τους Πέλικανς ξεχώρισαν οι Ίνγκραμ και Βαλαντσιούνας με 31 και 16 πόντους.

Περίοδοι: 25-25, 41-58, 73-80, 105-100

Χοκς-Μάτζικ: 129-111

Αν και οι Μάτζικ ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος του πρώτου δωδεκαλέπτου (31-30), οι Χοκς προσπέρασαν και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (60-56). Η ομάδα από την Ατλάντα συνεχώς αύξανε την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τους Μάτζικ με 129-111. Οι Χοκς ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 6-9, ενώ οι Μάτζικ έπεσαν στο 3-11.

Από τους Χοκς διακρίθηκαν οι Κόλινς και Γιάνγκ με 23 πόντους έκαστος. Από τους Μάτζικ ξεχώρισε ο Άντονι με 29 πόντους, έντεκα ασίστ και τρία ριμπάουντ, με τους Ρος και Βάγκνερ να σκοράρουν από 19 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 30-31, 60-56, 93-84, 129-111

Νικς-Πέισερς: 92-84

Οι Πέισερς είχαν το προβάδισμα στο πρώτο μέρος (20-16), οι Νικς ήταν καλύτεροι στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, αλλά η ομάδα από την Ιντιάνα προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (49-48). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-69). Οι Νικς ανέτρεψαν τις καταστάσεις και με ένα επί μέρους σκορ 23-10, νίκησαν εντός έδρας του Πέισερς με 92-84. Οι Νικς ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 8-6, ενώ οι Πέισερς έπεσαν στο 6-9.

Από τους Νικς διακρίθηκαν οι Κούκλει και Γουόκερ με 16 πόντους έκαστος. Από τους Πέισερς ξεχώρισαν οι Μπρόγκντον και Σαμπόνις (15ρ.) με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 16-20, 48-49, 69-74, 92-84

Μάβερικς-Νάγκετς: 111-101

Αν και οι Μάβερικς πήραν προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (35-32), οι Νάγκετς με ένα επί μέρους σκορ 26-14, έφεραν τα πάνω-κάτω και προηγήθηκαν με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (58-49). Οι Μάβερικς ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εντός έδρας τους Νάγκερς με 111-101.  Οι Μάβερικς ανέβασαν το ρεκόρ του στο 9-4, ενώ οι Νάγκετς έπεσαν στο 9-5.

Από τους Μάβερικς διακρίθηκαν οι Πορζίνγκις (11ρ.) και Ντόντσιτς με 29 και 23 πόντους αντίστοιχα. Από τους Νάγκετς ξεχώρισαν οι Γιόκιτς (16ρ. και έξι ασίστ) και Μόρις με 35 και 17 πόντους.

Περίοδοι: 35-32, 49-58, 79-73, 111-101

Γκρίζλις-Ρόκετς: 136-102

Το σκορ ήταν σε υψηλό σημείο, με τους Γκρίζλις να προηγούνται με 18 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (74-56). Η ομάδα από το Μέμφις διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν τους Ρόκετς με 136-102. Οι Γκρίζλις ανέβηκαν στο 7-7, ενώ οι Ρόκετς έπεσαν στο 1-13.

Από τους Γκρίζλις διακρίθηκαν οι Μοράντ και Τζάκσον με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τους Ρόκετς ξεχώρισαν οι Γκριν και Τέιτ με 15 και 14 πόντους.

Περίοδοι: 33-20, 74-56, 105-71, 136-102

Τίμπεργουλβς-Σανς: 96-99

Αν και οι Τίμπεργουλβς είχαν τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα, οι Σανς προσπέρασαν και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (40-39). Οι δύο ομάδες είχαν τις καλές τους περιόδους στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Σανς να νικούν εκτός εδρας τους Τίμπεργουλβς με 99-96. Οι Σανς ανέβηκαν στο 10-3, ενώ οι Τίμπεργουλβς έπεσαν στο 4-9.

Από τους Σανς διακρίθηκαν οι Μπούκερ και Άιτον (12ρ.) με 29 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από τους Τίμπεργουλβς ξεχώρισαν οι Τάουνς (13ρ.) και Ράσελ με 35 και 22 πόντους.

Περίοδοι: 21-18, 39-40, 62-66, 96-99

Μπλέιζερς-Ράπτορς: 118-113

Αν και οι Ράπτορς προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (61-60), το ματς έγινε ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Μπλέιζερς να νικούν εντός έδρας με 118-113. Οι Μπλέιζερς ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 7-8, ενώ οι Ράπτορς έπεσαν στο 7-8.

Από τους Μπλέιζερς διακρίθηκαν οι ΜακΚόλουμ και Λίλαρντ με 29 και 24 πόντους αντίστοιχα. Από τους Ράπτορς ξεχώρισαν οι Ανουνόμπι και Σιακάμ με 29 και 20 πόντους.

Περίοδοι: 24-33, 61-60, 85-85, 118-113