Χοκς - Νικς 113-96: Ένα ημίχρονο τους έφτανε

Τα «γεράκια» ήταν οι νικητές στο Game4 της σειράς απέναντι στους Νικς, με 113-96.  Οι Χοκς ανέβασαν πολύ την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στου Νεοϋρκέζους.

Δυνατά μπήκανε στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες πηγαίνοντας συνεχώς  «χέρι-χέρι» χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ όπως μαρτυρά και το 25-26 του πρώτου δωδεκάλεπτου.  Μετά την δεύτερη περίοδο οι Χοκς ανέβασαν λίγο στροφές και κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων (53-49,24') πριν το ημίχρονο. Μετά την ανάπαυλα η παρέα του Τρε Γιανγκ ανέβασε ρυθμό και κατάφερε εκτοξεύσει την διαφορά στο +17 (88-71,36'). Τυπική ήταν διαδικασία στο τελευταίο μέρος του αγώνα με τους γηπεδούχους να φτάνουν εύκολα στη νίκη με 113-96.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Γιανγκ με 27 πόντους και ακολούθησε ο Κόλινς με 22 πόντους.

Για τους  ηττημένους ξεχώρισαν οι Ραντλ με 23 πόντους και Μπαρέτ με 21 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-26, 53-49, 88-71, 113-96