«Διπλό» ανάσα για Σέλτικς, με Μπούκερ κορυφαίο νίκησαν οι Σανς

Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες για Σανς και Σέλτικς, επί των Σπερς και Τίμπεργουλβς αντίστοιχα, οι οποίες έπαιξαν σημαντικά ρόλο στην βαθμολογία του NBA.

Σπερς-Σανς: 103-140

Οι Σάνς πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (34-17). Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, η διαφορά παρέμεινε διψήφια, με την ομάδα από το Φοίνιξ να προηγείται με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (68-47).

Η ομάδα της Αριζόνας συνέχισε να διευρίνει το προβάδισμα της και με ένα επί μέρους σκορ 41-23, κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 39 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (109-70). Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Σανς να επικρατούν εκτός έδρας των Σπερς με 140-103.

Από τους Σανς ξεχώρισαν οι Μπούκερ και Μπρίντζις με 27 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Σπερς ξεχώρισαν οι Ντιένγκ και Τζόνσον με 18 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 17-34, 47-68, 70-109, 103-140

Τίμπεργουλβς-Σέλτικς: 108-124

Οι Σέλτικς ξέφυγαν στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (37-26). Η ομάδα από την Βοστώνη διεύρυνε την διαφορά της στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (66-47).

Στο δεύτερο μέρος, παρά την πίεση των Τίμπεργουλβς, οι Σέλτικς διατήρησαν την διαφορά σε διψήφια νούμερα και νίκησαν εκτός έδρας με 124-108.

Από τους Σέλτικς ξεχώρισαν οι Τέιτουμ και Φουρνιέρ με 26 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Τίμπεργουλβς διακρίθηκαν οι Τάουνς και Έντουαρντς με 24 και 23 πόντους.

Περίοδοι: 26-37, 47-66, 74-89, 108-124