Πέισερς-Λέικερς 115-122: Με μαέστρους τους Ντέιβις και Τζέιμς

Οι πρωταθλητές "απέδρασαν" από την έδρας των Πέισερς, επικρατώντας με 122-115, με αποτέλεσμα να ανέβουν στο 41-30 και την έκτη θέση στην Δυτική Περιφέρεια, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 33-38 και την όγδοη θέση στην Ανατολική Περιφέρεια.

Οι Λέικερς έχοντας στην σύνθεση τους μαζί μετά από πολύ καιρό, τους Λεμπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις, ξέφυγαν στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (36-28).  Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με τους Πέισερς να πιέζουν, αλλά την ομάδα από το Λος Άντζελες να έχει προβάδισμα με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (64-56).

Ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, με την ομάδα από την Ιντιανάπολις να μειώνει στους τρεις πόντους (66-63), αλλά τους Λέικερς να μην χάνουν το προβάδισμα και να διατηρώντας την διαφορά στους οχτώ πόντους (96-88).  Οι Πέισερς κάνοντας ένα σερί 12-0 μείωσαν την διαφορά στους τρεις πόντους (111-108) στα μέσα της τέταρτης περιόδου, αλλά οι Λέικερς κατάφεραν να διαχειριστούν την κατάσταση και νίκησαν εκτός έδρας με 122-115.

Από τους Λέικερς ξεχώρισαν οι Ντέιβις και Τζέιμς με 28 και 24 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Πέισερς διακρίθηκαν οι Λεβέρτ και Σαμπσόν με 28 και 20 πόντους.

Περίοδοι: 28-36, 56-64, 88-96, 115-122