Δάμασαν τους ταύρους με 100αρα οι Νετς, με triple double του Ράντλ νίκησαν οι Νικς

Οι Μπρούκλιν Νετς υπερασπίστηκαν την έδρα τους και επικράτησαν των Σικάγο Μπουλς με 105-91, ενώ η άλλη ομάδα της Νέας Υόρκης, οι Νικς επίσης νίκησαν τους Χόρνετς στην παράταση με 118-109.

Νετς-Μπουλς: 105-91

Οι Μπουλς ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους (12-0), με τους Νετς να μειώνουν την διαφορά, αλλά την ομάδα από το Σικάγο να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-28). Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με την ομάδα από το Μπρούκλιν να ξεφεύγει κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 33-22, με αποτέλεσμα να προηγείται με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (62-51).

Παρότι οι Μπουλς μείωσαν στους πέντε πόντους (68-63), οι Νετς διατήρησαν το προβάδισμα τους και πήραν το προβάδισμα με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-71). Η ομάδα από το Μπρούκλιν διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τους Μπουλς με 105-91.

Από τους Νετς ξεχώρισαν οι Ίρβινγκ και Γκριν με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Μπουλς διακρίθηκαν οι Γουίλιαμς και Γιάνγκ με 24 και 19 πόντους.

Περίοδοι: 28-29, 62-51, 80-71, 105-91

Νικς-Χόρνετς: 118-109

Οι Νικς πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να προηγηθούν με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (36-27). Αν και οι Χόρνετς μείωσαν και στους έξι πόντους (58-52), η ομάδα από την Νέα Υόρκη δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα της και προηγήθηκε με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (63-54).

Ίδιο σκηνικό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, αφού οι Νικς πήραν διαφορά με 17 πόντους (73-56), με τους Χόρνετς να μαζεύουν την διαφορά όσο μπορούν, όμως οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (89-86). Το ματς ήταν αμφίρροπο, με την ομάδα από το Σάρλοτ να ισοφαρίζει στα τελευταία λεπτά και να στέλνει το ματς στην παράταση (104-104). Οι Νεουορκέζοι δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Χόρνετς στο έξτρα πεντάλεπτο και επικράτησαν εντός έδρας τους Χόρνετς με 118-109.

Από τους Νικς ξεχώρισαν οι Ραντλ (10 ριμπάουντ και 13 ασίστ) και Μπούλοκ με 33 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Χόρνετς διακρίθηκαν οι Μπρίντζις και Γκράχαμ με 30 και 25 πόντους.

Περίοδοι: 36-27, 63-54, 89-86, 104-104 (τέλος της κανονικής περιόδου), 118-109 (τέλος της πρώτης παράτασης)