Χιτ-Πέισερς 106-109: «Άλωσαν» το Μαϊάμι με κορυφαίο τον Σαμπόνις

Οι Πέισερς χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης για να νικήσουν τους Χιτ με 109-106, με αποτέλεσμα να ανέβουν στο 19-22 και την ένατη θέση, ενώ η ομάδα από το Μαιάμι έπεσε στο 22-21 και την πέμπτη θέση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με τους Πέισερς να ελέγχουν το ρυθμό του παιχνιδιού και να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-26). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους με ένα επί μέρους σκορ 17-8, να είναι μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-49).

Παρότι η ομάδα από το Μαιάμι πέρασε μπροστά στο 25' (58-57), οι Πέισερς ξαναπήραν άμεσα το προβάδισμα και με ένα επί μέρους σκορ 10-2, κατάφεραν να είναι μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-70). Παρότι οι Πέισερς δεν βρέθηκαν σε κανένα σημείο πίσω στο σκορ, δέχθηκαν πολύ μεγάλη πίεση από τους Χιτ, οι οποίοι με ένα επί μέρους σκορ 28-19, κατάφεραν οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (98-98). Οι δύο ομάδες χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης για να λύσουν τις διαφορές τους. Με πέντε σερί πόντους η ομάδα από το Μαιάμι πέρασε μπροστά (103-98), αλλά η ομάδα από την Ιντιανάπολις αντέδρασε κάνονας ένα επί μέρους σκορ 11-3 και νίκησε εκτός έδρας με 109-106.

Από τους Χιτ ξεχώρισαν οι Αντεμπάγιο και Μπάτλερ με 29 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Πέισερς διακρίθηκαν οι Σαμπόνις και Τέρνερ με 17 και 16 πόντους, με τον Λιθουανό να κάνει double-duble αφού μάζεψε και έντεκα ριμπάουντ.

Περίοδοι: 26-32, 49-57, 70-79, 98-98 (τέλος της κανονικής περιόδου), 106-109