Κινγκς-Γουόριορς 114-106: Το Σακραμέντο έκανε το 2-0 με ηγέτες τους Φοξ και Σαμπόνις

Οι Κινγκς νίκησαν εντός έδρας τους Γουόριορς με 114-106 και έκαναν το 2-0 στην σειρά. Υπενθυμίζουμε ότι η ομάδα από το Σακραμέντο μπήκε στα playoffs για πρώτη φορά μετά το 2006 και μέχρι στιγμής έχουν εκμεταλλευτεί πλήρως ο πλεονέκτημα έδρας τους, αφού έκαναν το 2-0 απέναντι στους Γουόριορς. Η ομάδα από το Γκόλντεν Στέιτ για πρώτη φορά μετά το 2007 χάνει στα δύο πρώτα ματς σε σειρά playoffs.

Οι Γουόριορς έκαναν πιο δυναμικό ξεκίνημα στον αγώνα και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-17). Οι Κινγκς πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 41-29, προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (58-52).

Η ομάδα από το Σακραμέντο είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (83-75). Αν και οι Γουόριορς μείωσαν στον ένα πόντο στο 45' λεπτό (102-101) και ισοφάρισαν σε δύο περιπτώσεις, οι Κινγκς διατήρησαν το προβάδισμα τους, βρίσκοντας λύσεις και κατάφεραν να νικήσουν εντός έδρας με 114-106, κάνοντας το 2-0 στην σειρά.

Περίπου 7 λεπτά πριν τη λήξη του Game 2 ανάμεσα στους Κινγκς και τους Γουόριορς ο Ντρέιμοντ Γκριν χρεώθηκε με flagrant 2 (τεχνική ποινή) και αποβλήθηκε από το ματς, γιατί είχε πατήσει πάνω στα πλευρά και στο πόδι του Ντομάντας Σαμπόνις. Ο διεθνής Λιθουανός σέντερ πήγε για ακτινογραφίες στα πλευρά και τους πνεύμονες, προκειμένου να σιγουρευτεί ότι δεν έχει υποστεί κάποιον τραυματισμό, κάτι που έγινε, αφού βγήκαν καθαρές.

Από τους Κινγκς διακρίθηκαν οι Φοξ και Σαμπόνις με 24 πόντους έκαστος. Από τους Γουόριορς ξεχώρισαν οι Κάρι, Γουίγκινς και Ρόμπσον με 28, 22 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 17-23, 58-52, 83-75, 114-106