Σίξερς-Νετς 96-84: Ο Μάξει έδειξε τον δρόμο στην Φιλαδέλφεια για το 2-0

Οι Σίξερς νίκησαν εντός έδρας τους Νετς με 96-84 και έκαναν το 2-0 στην σειρά.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με τους Νετς να έχουν προβάδισμα με έξι πόντους σε δύο περιπτώσεις, ενώ οι Σίξερς είχαν διαφορά τεσσάρων πόντων. Το αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-25). Η ομάδα από το Μπρούκλιν ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και έλεγχε τον αγώνα, για αυτό και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-44).

Η ομάδα από την Φιλαδέλφεια πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-14, προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-63). Οι Σίξερς διεύρυναν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τους Νετς με 96-84.

Από τους Σίξερς διακρίθηκε ο Μάξει με 33 πόντους, ενώ οι Εμπίντ (19ρ. και επτά ασίστ) και Χάρις (12ρ. και δύο ασίστ) είχαν από 20 πόντους έκαστος. Από τους Νετς ξεχώρισαν οι Τζόνσον και Μπρίντζες με 28 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 25-25,44-49, 68-63, 96-84