Περιστέρι-ΠΑΟΚ 77-64: Στους 4 του Κυπέλλου Ελλάδας η ομάδα των δυτικών προαστίων με 23αρα του Ντένμον

Το Περιστέρι νίκησε τον ΠΑΟΚ με 77-64 στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας και για αυτό προκρίθηκε στους "4" της διοργάνωσης, εκεί που θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (18/2), την ΑΕΚ.

Πιο δυνατά ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πήρε προβάδισμα με εννέα πόντους στο 5' λεπτό (13-4). Το Περιστέρι με ένα επί μέρους σκορ 13-2 στα επόμενα πέντε λεπτά και κυρίως από τους πόντους του Μωραίτη, ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-15). Η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-14, προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-29).

Η ομάδα του κόουτς Βασίλη Σπανούλη πήρε προβάδισμα με 13 πόντους στο 23' λεπτό (44-31). Αν και οι ασπρόμαυροι πίεσαν για να κατεβάσουν την διαφορά, η Αθηναική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-43).Το Περιστέρι κινήθηκε στην τέταρτη περίοδο κυρίως σε διαφορές διψήφιων αριθμών πόντων και αφού επέβαλλε τον ρυθμό του, νίκησε τον ΠΑΟΚ με 77-64. Η ομάδα των δυτικών προαστίων θα αγωνιστεί κόντρα στην ΑΕΚ, το Σάββατο (18/2), για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Ντένμον και Μωραίτης με 23 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Ράιλι και Ρένφρο με 19 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-15, 38-29, 53-43

Διαιτητές: Κορομηλάς, Παπαπέτρου, Πιτσίλκας

On Fire: Ο Ντένμον του Περιστερίου με 23 πόντους σε 25:24 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 73-57 (το +16 για το Περιστέρι στο 35' λεπτό)