Α2 Γυναικών, Play Off – Θρίαμβος με «πολυβόλο» Κεχαγιά και πρόκριση για Αθηναϊκό

Ο Αθηναϊκός είναι η δεύτερη ομάδα που εξασφαλίζει το εισιτήριο για το μπαράζ ανόδου του Νότου, στο πλαίσιο των Play Off της Α2 Γυναικών.

Η ομάδα του Βύρωνα εκμεταλλεύτηκε για ακόμα μία φορά την έδρα της και με όπλο της την άμυνα, έφτασε στο εντυπωσιακό 66-42 επί του Ιωνικού Ν.Φ, έκανε το 2-1 στην σειρά και πήρε την πρόκριση για τον τελικό ανόδου, εκεί που την περιμένει ο Αμύντας, με έπαθλο την άνοδο στην Α1 Γυναικών.

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο πρώτο ρόλο έπαιξαν οι άμυνες, ο Αθηναϊκός άρχισε να... χτίζει το υπέρ του προβάδισμα από το δεύτερο δεκάλεπτο, καθαρίζοντας το ματς στην τρίτη περίοδο, όταν και ξέφυγε με 17 πόντους,

Ασταμάτητη η Ζωή Κεχαγιά με 24 πόντους και έξι τρίποντα, με την Ρεντζεπέρη να προσθέτει 14, ενώ για τον Ιωνικό, η Καμπουράκη είχε 16 πόντους.

Διαιτητές: Τσαχάκης, Ιωάννου

Δεκάλεπτα: 09-09, 25-18, 48-31, 66-42

Αθηναϊκός (Γιαννουλάκης, Θεοδωρόπουλος): Κουτσιρίμπα 9(1) Ρεντζεπέρη 14, Κεχαγιά 24(6) Καλαφάτη 5(1) Στεφανίδου, Τσίκα 4, Παρασκευόπουλου, Γοργογιάννη 2, Μάνου 8(2).

Ιωνικός Ν.Φ. (Σκαλωμένος, Κουκής): Καραβέλη 6, Καρούσου, Καμπουράκη 16(2), Γούναρη 5 (1), Ψωμά 2, Κατρακάζου, Λέρη Κ. 6, Ζίου, Λέρη Ουρ. 7, Καλακώνα, Τζούβαλη, Τζιώλου.