Φαμίλα Σκίο-Άρκα Γκντίνια 75-61: Συνεχίζει νικηφόρα η ομάδα του Τζώρτζη Δικαιουλάκου

Η Φαμίλα Σκιο, που κοουτσάρει ο Έλληνας προπονητής, Τζώρτζης Δικαιουλάκος νίκησε εντός έδρας την Άρκα Γκντίνια με 75-61 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-4 (2η θέση), ενώ η Πολωνική ομάδα έπεσε στο 2-10 (8η θέση).

Η Άρκα Γκίνια άρχισε πιο δυνατά και είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-15). Η Φαμίλα Σκίο πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-12, προσπέρασε και προηγήθηκε με 18 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-27).

Η Ιταλική ομάδα είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκε με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-44). Η Άρκα Γκντίνια προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, με την Φαμίλα Σκιο να διατηρεί το προβάδισμα της σε διψήφιο αριθμό πόντων και να νικάει εκτός έδρας με 75-61.

Από την Φαμίλα Σκιο διακρίθηκαν οι Κις (9ρ. και τρεις ασίστ) και Λάκσα (1ρ. και μία ασίστ) με 19 πόντους έκαστος. Από την Άρκα Γκντίνια ξεχώρισε η Ελληνίδα Πηνελόπη Παυλοπούλου με 14 πόντους και δύο ριμπάουντ σε 29:09 λεπτά, ενώ η Γκούσταφσον είχε έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-15, 45-27, 65-44, 75-61