Ολυμπιακός – Μερσίν 67-81: Η «καυτή» Χάουαρντ  και το κακό τρίτο δεκάλεπτο… καταδίκασαν τις «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός έδειξε για ένα ημίχρονο, πως μπορεί να κοιτάξει στα μάτια την Μερσίν και να διεκδικήσει την πρώτη του νίκη στην Euroleague Women, όμως ένα επιμέρους 11-25 στην τρίτη περίοδο… γκρέμισε τις όποιες «ερυθρόλευκες» ελπίδες, με την ήττα με 81-67 να φέρνει την ομάδα του  Πειραιά στο 0-3. Απίστευτη εμφάνιση από την Χάουαρντ με 35 πόντους.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του ΣΕΦ, καθώς, παρά το γεγονός πως η φιλοξενούμενη Μερσίν προηγήθηκε γρήγορα με 9-4 και 24-15, ο Ολυμπιακός επέστρεψε σε απόσταση βολής (25-28). Άτας και Άντερσον έφεραν την Μερσίν και πάλι στο +8 (25-33), όμως Τόμπιν και Χέμπε έφεραν το ματς σε απόσταση ενός πόντου (32-33), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 36-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξαν τα τρίποντα της  Μερσίν, που την έστειλαν στο +13 (40-53), με την φιλοξενούμενη ομάδα να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο, με προβάδισμα 16 πόντων (47-63). Καρλάφτη και Κολλάτου, με ένα γρήγορο 5-0, μείωσαν στους 11 (52-63), με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όμως η Μερσίν απάντησε με ένα επιμέρους 2-7 που έστειλε και πάλι την διαφορά στο +16 (54-70). Ο Ολυμπιακός επιχείρησε μία τελευταία αντεπίθεση, μειώνοντας στους 10 (60-70), χωρίς, όμως, να καταφέρει να γίνει, στην ουσία, απειλητικός, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 67-81.

Η Ράτζα με 14 πόντους και η Χέμπε με 13, ήταν οι πρώτες σκόρερ του Ολυμπιακού, με τις Λάμπερτ και Χριστινάκη να ακολουθούν με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Για την Μερσίν, η Χάουαρντ ήταν ασταμάτητη με 35 πόντους, με την Αραούχο να έχει 14.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 36-39, 47-63, 67-81