ΠΑΟΚ-Σόλνοκι 82-66: Επίδειξη δύναμης για τους Θεσσαλονικείς και 3/3

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε άνετα την Σόλνοκι με σκορ 82-66 και πλέον μετρά τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στο FIBA Europe Cup.

Ισορροπημένος  ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν κοντά κοντά στο σκορ (16-16). Οι Θεσσαλονικείς έκαναν ένα επιμέρους σκορ 8-3 στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα να προηγηθούν 24-19 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην συνέχεια τα συνεχόμενα τρίποντα των Παπαδάκη, Περσίδη και Χέντερσον ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε διψήφιες τιμές με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 35-24 και να διατηρεί το προβάδισμά του μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (41-32).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν καταπληκτικοί και σε άμυνα και σε επίθεση, όπως μαρτυρά και το επιμέρους 21-8. Οι Θεσσαλονικείς έβγαζαν τις άμυνες, οι Κρουζέρ και Φόρεστερ έβρισκαν επιθετικές λύσεις και ο ΠΑΟΚ έκλεισε την τρίτη περίοδο όντας μπροστά 62-40. Ο ΠΑΟΚ έριξε στο τέταρτο δεκάλεπτο τους ρυθμούς στου στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν, χωρίς όμως να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω στο παιχνίδι. Έτσι, οι Θεσσαλονικείς πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες με σκορ 82-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 41-32, 62-40, 82-66

On fire: Ο Κρούζερ με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ

Ξεχώρισαν: Οι Φόρεστερ με 13 πόντους και Ρέινολντς με 11 πόντους και 7 ασσίστ, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων οι διπλοί Σούμποτιτς με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ και Αιμάκ με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ

Μεγαλύτερη διαφορά:  Το +26 του ΠΑΟΚ (62-36), λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου