Τζάιρις – Παναθηναϊκός 101-54: Ήττα με… κάτω τα χέρια

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια την Τζάιρις, με το «τριφύλλι» να γνωρίζει την συντριβή με 101-54 στην Ισπανία, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του Eurocup Women.

Το γρήγορο 10-2 υπέρ της ισπανικής ομάδας, πριν καν συμπληρωθούν τρία λεπτά αγώνα, έδειξε την εξέλιξη που θα έχει η αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μείνει σε επαφή με το σκορ (21-15 στο 7’), όμως η Τζάιρις έτρεξε ένα 6-1 μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου, ξεφεύγοντας με 27-16. Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, το παιχνίδι μετατράπηκε σε μονόλογο για την Τζάιρις, με τις Ισπανίδες να αυξάνουν το υπέρ τους προβάδισμα, με την πάροδο του χρόνου, να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο με double score (58-49), να φτάνουν στο +36 στο 30’ (77-41) και με ένα νέο εντυπωσιακό 24-21 στο τελευταίο δεκάλεπτο, να φτάνουν στην άνετη νίκη με 101-54.

Η Τζαζμίν Τζόουνς, με 24 πόντους, ήταν… μία ομάδα μόνη της για τον Παναθηναϊκό, καθώς η μοναδική που ξεπέρασε τους 10 πόντους, από εκεί και πέρα, ήταν η Χατζηλεοντή με 13. Για την Τζάιρις, η Χολεσίνσκα είχε 25 πόντους και η Αγιούσο 18.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 58-29, 77-41, 101-54