Ηρακλής – Σζεκσζάρντ 34-111: Εντός έδρας συντριβή για τον «Γηραιό», στην πρεμιέρα του Eurocup Women

Ο Ηρακλής δεν κατάφερε σε καμία στιγμή να προβάλει αντίσταση στην Σζεκσζάρντ, γνωρίζοντας την βαριά ήττα με 111-34, στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Eurocup Women.

Ο «Γηραιός», όχι μόνο βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά είδε την αντίπαλο του, να ξεφεύγει με 10 πόντους από το 5ο λεπτό (3-13) και με +20 με το φινάλε της περιόδου (12-32). Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Σζεκσζάρντ να ξεκινά με ένα επιμέρους 13-2 για το 14-45, με το 19-57 του ημιχρόνου να μετατρέπει σε τυπική διαδικασία το β’ μέρος. Παρά το ότι η Σζεκσζάρντ είχε… κλειδώσει την νίκη από το ξεκίνημα, συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις φιλοξενούμενες να ξεφεύγουν με σκορ 21-70 στο 25’ και 26-84 στο 30’, με το τελικό 34-111 να δείχνει ξεκάθαρα την διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Η Γουέστμπρουκ με 10 πόντους, ήταν η μοναδική διψήφια από πλευράς Ηρακλή, ενώ για την Σζεκσζάρντ, Μπόρος και Μπα είχαν από 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-32, 19-57, 26-84, 34-111