Χαρίλαος Τρικούπης-Άρης 73-70: Με buzzer beater του Γκριν

Ο Χαριλάος Τρικούπης ξεκίνησε με το δεξί στην Basket League, νικώντας τον Άρη με buzzer beater του ΝτεΒόντε Γκριν με 73-70.

Ο Άρης ξεκίνησε καλά το παιχνίδι (4-0), με τον Χαρίλαο Τρικούπη να απαντάει (5-4) και να παίρνει συχνά το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά. Ο Μιλόσεβιτς με ένα τρίποντο 22 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, έδωσε στον Άρη προβάδισμα 19-17.

Με ένα σερί 11-2, οι "κιτρινόμαυροι" ξέφυγαν με δέκα πόντους στο 13' (29-19), με τους γηπεδούχους να βάζουν δεκατέσσερις σερί πόντους και να περνούν μπροστά (33-29). Ο Άρης διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και είχε προβάδισμα τριών πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (40-37).

Αν και οι κιτρινόμαυροι ήθελαν να ανεβάσουν το προβάδισμα (18-41, 24΄), ο Χαρίλαος Τρικούπης με ένα επί μέρους 19-9 πέρασε μπροστά με 56-49. Οι γηπεδούχοι ήταν οι πρωτοπόροι  στον αγώνα 68-59 (37'), αλλά στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Άρη αντέδρασαν και με δύο τρίποντα του Φλιώνη έγινε το 68-67 (24'΄). Οι τρεις ελεύθερες βολές του Τσάλμερς διαμόρφωσαν το 70-70, αλλά ο ΝτεΒόντε Γκριν με ένα buzzer beater έδωσε την νίκη στον Χαρίλαο Τρικούπη (73-70).

Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Αγραβάνης και Γκριν με 15 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Άρη ξεχώρισε ο Φλιώνης με 18 πόντους.

On Fire: Ο Δημήτρης Φλιώνης με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Μεγαλύτερη διαφορά:  Το 29-19 του Άρη στο 13'

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά:  Το χαμηλό ποσοστό του Άρη στα δίποντα (13/30)

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Ψαριανός-Πιτσίλκας (Πίγκας)

Περίοδοι: 17-19, 37-40, 56-49, 73-70