Περιστέρι-Κολοσσός Ρ. 84-81: Ξεκίνημα με το δεξί με εξαιρετικό Μαυροκεφαλίδη

Με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να είναι ασταμάτητος (27 πόντοι, 7 ριμπάουντ) το Περιστέρι ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην Basket League, μετά την νίκη του με 84-81 επί του Κολοσσού, με τους Ροδίτες να μένουν με το… παράπονο, καθώς γύρισαν από το -12 του 37’, όμως δεν κατάφερα, για ένα σουτ στο φινάλε,  να ολοκληρώσουν μία απίστευτη ανατροπή.

Μοιρασμένο το πρώτο μισό της αναμέτρησης του «Α. Παπανδρέου», με τον Κολοσσό να δείχνει να πατά καλύτερα στο ξεκίνημα (11-13 στο 5’), το Περιστέρι να απαντά με ένα 10-3 για το 21-16 του 7’, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 23-22 για τους γηπεδούχους. Ίδια εικόνα και στο β’ δεκάλεπτο, με το Περιστέρι να προηγείται με 30-25, τον Κολοσσό να απαντά με ένα 0-8 για το 30-33, τις  δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με +3 για τους Ροδίτες (41-44).

Η τρίτη περίοδος ήταν… μονόλογος για το Περιστέρι, που ξεκίνησε με ένα 12-0, έτρεξε ένα επιμέρους 28-10 και έκλεισε το δεκάλεπτο με 69-54. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να κρατάνε γερά την νίκη στα χέρια τους, όντας μπροστά με 81-69 στα 2’43’’ πριν το τέλος, όμως ο Κολοσσός δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με ένα σερί 0-10, έφερε το παιχνίδι στο καλάθι στα 26’’ (81-79). Ο Γκάντι με 1/2 βολές έγραψε το 82-79 στα 25’’, με τον Γκόινς να μειώνει στον πόντο στα 24’’ (82-81). Ακόμα 2/2 βολές από τον Πέτεγουει έγραψε το 84-81, με τον Κολοσσό να έχει δύο ευκαιρίες να στείλει το ματς στην παράταση, όμως ούτε ο Άρτις στα 5’’, ούτε ο Λάιλ με την εκπνοή (μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Γκόινς), κατάφεραν να σκοράρουν από την περιφέρεια, με το Περιστέρι, έστω και διά πυρός και σιδήρου, να φτάνει στην νίκη με 84-81, ξεκινώντας με το δεξί την νέα σεζόν στο πρωτάθλημα της Basket League.

Δεκάλεπτα: 23-22, 41-44, 69-54, 84-81

On Fire: Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν χάρμα οφθαλμών, με τον Έλληνα σέντερ να τελειώνει το παιχνίδι με 27 πόντους (9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ.

Μεγαλύτερη διαφορά: +15 για το Περιστέρι (69-54 στο 30’)

Ξεχώρισαν: 13 πόντους και 7 ασίστ είχε ο Γκάντι, ενώ 11 πόντους είχε ο Πέτεγουεϊ, ενώ για τον Κολοσσό,  ο Άρτι είχε 25 πόντους και 6 ασίστ και ο Λάιλ 16 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 12-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, επέτρεψε στους γηπεδούχους να χτίσουν διψήφια διαφορά, την οποία διατήρησαν μέχρι 2’ πριν το φινάλε.

Διαιτητές: Μάνος, Παναγιώτου, Τσώνος