Λετονία-Βέλγιο 68-63: Με καθοριστικούς Λόμαζς και Μπέρτανς

Η Λέτονια υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε το Βέλγιο με 68-63 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-1 (2η θέση), ενώ η χώρα της Κεντρικής Ευρώπης έπεσε στο 2-2 (3η θέση).

Αν και το Βέλγιο πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στην αρχή (8-4, 5' λεπτό), η Λετονία βρήκε απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 17-8, προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16).  Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-33).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την αναμέτρηση να γίνεται ντέρμπι, αλλά την χώρα της Βαλτικής να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-49). Ο αγώνας έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με την Λετονία με ένα επί μέρους σκορ 9-2 στα τελευταία λεπτά, να περνάει μπροστά και να νικάει εντός έδρας το Βέλγιο με 68-63.

Από την Λετονία διακρίθηκαν οι Λόμαζς και Μπέρτανς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από το Βέλγιο ξεχώρισαν οι Ομπασόχαν και Μβουέμα με 16 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-16, 39-33, 51-49, 68-63