Σλοβενία-Φινλανδία 79-83: Με κορυφαίους τους Γιαντούνεν και Σαλίν

Η Εθνική Φινλανδίας αν και πήρε προβάδισμα με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-31), είδε την Εθνική Σλοβενίας να μειώνει την διαφορά, αλλά τελικά νίκησε εκτός έδρας με 83-79 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-1 (1η θέση), με την βαλκανική χώρα να πέφτει στο 2-2 (2η θέση).

Η Σκανδιναβική χώρα ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-31). H Σλοβενία ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα με ένα επί μέρους σκορ 30-19 στην τέταρτη περίοδο, μείωσε την διαφορά και έκανε ντέρμπι το παιχνίδι, με την Φινλανδία να διατηρεί το προβάδισμα της και να νικάει εκτός έδρας με 83-79.

Από την Φινλανδία διακρίθηκε ο Γιαντούνεν με 17 πόντους, με τους Σαλίν και Σεπάλα να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Σλοβενία ξεχώρισαν οι Πρέπελιτς και Τόμπερι με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 16-26, 31-52, 49-64, 79-83