Αυστραλία - Αργεντινή 97-59: Με... περίπατο στον ημιτελικό τα «κανγκουρό»

Στον ημιτελικό των Ολυμπιακων Αγώνων προκρίθηκε η Αυστραλία η οποία νίκησε  εύκολα την Αργεντινή με 97-59.  Εκεί θα αντιμετωπίσει την Team USAτην Πέμπτη (5/8, 7:15)  η Αυστραλία.

Η Αργεντινή μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 4 πόντους (18-22,10') . Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αυστραλία ανέβασε στροφές και με ένα επιμέρους σκορ 21-11 κατάφερε να πάει στο ημίχρονο στο  +6 39-33. Χωρίς να κατεβάσουν ταχύτητα συνέχισαν και μετά την ανάπαυλα τα «κανγκουρό» και ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια νούμερα +12 (60-48,30'). Οι Αυστραλοί όμως δεν σταμάτησαν εκεί, συνέχισαν... με το πόδι στο γκάζι και στο τελευταίο μέρος καταφέρνοντας να.. διαλύσουν τους Αργεντινούς και να φτάσουν στη νίκη με 97-59.