Ιταλία-Γαλλία 75-84: Τα χρειάστηκαν...αλλά πέρασαν στα ημιτελικά οι τρικολόρ

Η Εθνική Γαλλίας άντεξε στην πίεση της Εθνικής Ιταλίας και νίκησε με 84-75, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Σλοβενία.

Αν και η Ιταλία ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι, η Γαλλία βρήκε απαντήσεις και πέρασε μπροστά στο 8' (18-16), με την σκουάντρα ατζούρα να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-20). Παρότι οι Ιταλοί κράτησαν το προβάδισμα στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου (27-20, 11"), οι Γάλλοι αντέδρασαν και με ένα επί μέρους σκορ 15-4 προηγήθηκαν με πέντε πόντους (39-34, 18'). Αν και οι Ιταλοί πίεσαν, οι Γάλλοι διαχειρίστηκαν ιδανικά την κατάσταση και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (43-42).

Η Γαλλία πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 21-12, κατάφερε να προηγηθεί με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-54). Αν και οι τρικολόρ δεν έμειναν σε κανένα σημείο πίσω στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, οι Ιταλοί άσκησαν πίεση και ισοφάρισαν σε δύο περιπτώσεις, αλλά δεν κατάφεραν να τους προσπεράσουν, με τους τρικολόρ να παίρνουν την νίκη με 84-75.

Από την Εθνική Γαλλίας ξεχώρισαν οι Γκομπέρ και Φουρνιέρ με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Ιταλίας διακρίθηκαν οι Φοντέτσιο και Γκαλινάρι (10ρ.) με 23 και 21 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-20, 42-43, 54-64, 75-84