Ιταλία-Κροατία 81-76: Οι Μέλι και Φοντέκιο έδειξαν τον δρόμο για την νίκη

Η Εθνική Ιταλίας πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και πήρε την νίκη επί της Εθνικής Κροατίας με 81-76, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 2-2.

Η Ιταλία είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-17). Η Κροατία έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους στο 15' λεπτό (31-28). Η σκουάντρα ατζούρα βρήκε απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 12-3, προσπέρασε στο σκορ και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-34).

Η βαλκανική ομάδα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-13, προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-55). Οι γηπεδούχοι είχαν διαφορετική άποψη για την έκβαση του αγώνα και με ένα επί μέρους σκορ 26-17 στην τέταρτη περίοδο, έκαναν την ανατροπή και νίκησαν την Κροατία με 81-76.

Από την Ιταλία διακρίθηκαν οι Φοντέκιο και Μέλι με 19 πόντους έκαστος. Από την Κροατία ξεχώρισαν οι Μπογκντάνοβιτς και Ζούμπατς με 27 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 22-17, 42-34, 55-59, 81-76

ΙΤΑΛΙΑ (Ποτσέκο): Φοντέκιο 19 (6/17 σουτ, 3/3 βολές), Μέλι 19 (7/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παγιόλα 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρίτσι 8 (2), Τονούτ 8 (5 ριμπάουντ), Μπιλίγκα, Ντατόμε 6 (0/3 τρίποντα), Μάνιον 4, Πολονάρα 6 (4 ριμπάουντ), Σπίσου 3 (1 τρίποντο, 6 ασίστ).

ΚΡΟΑΤΙΑ (Μουλαομέροβιτς): Μπογκντάνοβιτς 27 (4/6 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ ,3 ασίστ), Χεζόνια 8 (3/12 σουτ, 10 ριμπάουντ), Μάτκοβιτς 4, Σάριτς 10 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Σμιθ 9 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκνίντιτς, Μάβρα 3, Ράμλιακ, Σιμόν 2, Ζούμπατς 13 (4/6 δίποντα, 5/7 βολές, 6 ριμπάουντ).