Γαλλία-Ουγγαρία 78-74: Τα χρειάστηκαν στο τέλος, αλλά συνεχίζουν με νίκη οι τρικολόρ

H Eθνική Γαλλίας νίκησε την Εθνική Ουγγαρίας με 78-74 για την τρίτη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Eurobasket 2022. Οι τρικολόρ ανέβηκαν στο 2-1, ενώ οι Μαγυάροι έπεσαν στο 0-3.

Διαφορά 14 πόντων πήρε η Γαλλία στα πρώτα πέντε λεπτά (19-5), με την Ουγγαρία να μειώνει την απόσταση, αλλά να υπολείπεται με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-17). Δυναμικοί οι Μαγυάροι στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού βρέθηκαν σε τέσσερις περιπτώσεις με μόλις ένα πόντο πίσω. Οι τρικολόρ κράτησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-39).

Η ομάδα του κόουτς Βενσάν Κολέ ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-14, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-53). Αν και η Ουγγαρία με ένα επί μέρους σκορ 21-11 στην τέταρτη περίοδο, επέστρεψε στο παιχνίδι και έκανε το ματς ντέρμπι, η Γαλλία διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε με 78-74.

Από την Γαλλία διακρίθηκαν οι Γιαμπουσελέ και Γκομπέρ με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Ουγγαρία ξεχώρισαν οι Χάνγκα και Χόπκινς με 18 και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-17, 42-39, 67-53, 78-74