Τουρκία-Γεωργία 83-88: Ο Μαμουκελασβίλι έδειξε τον δρόμο για την νίκη

Η Εθνική Γεωργίας νίκησε την Εθνική Τουρκίας με 88-83 μετά από δύο παρατάσεις, για την τρίτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου. Οι "κόκκινοι" έπεσαν στο 2-1, ενώ η χώρα από τον Καύκασο ανέβηκε στο 1-2.

Αν και η Γεωργία πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο 4' λεπτό (10-5), με την Τουρκία να παίρνει τα ηνία του αγώνα με ένα επί μέρους σκορ 20-9 και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-19). Η ομάδα του κόουτς Ηλία Ζούρου πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 17-8, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-33).

Παρότι η ομάδα του κόουτς Εργκίν Αταμάν μείωσε σε τέσσερις περιπτώσεις την διαφορά στους δύο πόντους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η χώρα από τον Καύκασο κράτησε την απόσταση της και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-49). Η Τουρκία ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο, με την Γεωργία να παραμένει ανταγωνιστική, αλλά το αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο στο τέλος της κανονικής περιόδου (68-68). Η πρώτη παράταση δεν ήταν αρκετή για να βγει νικητής. Οι Γεωργιανοί είχαν την ψυχολογία και τον κόσμο με το μέρος τους, βρέθηκαν μπροστά με τέσσερις όμως οι Τούρκοι ισοφάρισαν με Σενγκούν και Οσμάν (81-81). Η ομάδα του κόουτς Ηλία Ζούρου βρήκε τις απαντήσεις κυρίως με τον Μαμουκελασβίλι και κατάφερε να νικήσει με 88-83.

Από την Τουρκία διακρίθηκαν οι Σενγκούν και Σανλί με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Γεωργία ξεχώρισαν οι Μαμουκελασβίλι (12ρ. και μία ασίστ) και ΜακΦάντεν με 20 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-19, 33-36, 49-53, 68-68 (κ.α), 75-75 (παρ1), 83-88