Χάποελ – ΑΕΚ 64-55: Γύρισε από το -22 αλλά λύγισε στο φινάλε

Η ΑΕΚ επέστρεψε από το -22  του 11’ (28-6), έφερε το ματς στον πόντο, όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την επική ανατροπή, με την Χάποελ να επικρατεί με 64-55, να κάνει το 1-0 στην σειρά και την Ένωση να ψάχνει την ισοφάριση στο παιχνίδι της Μ. Τετάρτη, για να επιστρέψει στο Ισραήλ και να διεκδικήσει την πρόκριση στο Final Four σε ένα τρίτο και τελευταίο παιχνίδι.

Δύο πρόσωπα εμφάνισε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Χάποελ, ένα… καταστροφικό στο πρώτο δεκάλεπτο και ένα ελπιδοφόρο στο δεύτερο. Η Ένωση προηγήθηκε με 6-5 στο 4ο λεπτό του αγώνα, όμως στην συνέχεια σαν να… έφυγε από το παρκέ, με τους Ισραηλινούς να τρέχουν ένα απίστευτο 21-0 (!), το οποίο έγραψε το 26-6 της πρώτης περιόδου. Ο Κορνέλιους ανέβασε το πρόβάδισμα της Χάποελ στο +22 (28-6) και κάπου εκεί η ΑΕΚ… επέστρεψε στο παιχνίδι. Οι «κιτρινόμαυροι» απάντησαν με ένα 11-0, μειώνοντας στους εννιά πόντους (28-17), με τους Ισραηλινούς, πάντως, να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, μπροστά με 12 πόντους (36-24).

Η αντεπίθεση της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Γουίλιαμς να φέρνει μετά από πολύ ώρα την Ένωση σε απόσταση βολής (39-36). Κάρινγκτον και Μέγερις έστειλαν την Χάποελ στο +7 (43-36), ενώ το τρίποντο του Μπράουν έγραψε το 46-38. Η ΑΕΚ, όμως, είχε επιστρέψει για τα καλά, με τους Γουίλιαμς, Παπαδάκη και Γιάνκοβιτς να τρέχουν ένα 7-0 για το 46-45, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους Ισραηλινούς μπροστά με 49-45 χάρη σε τρίποντο του Κάρινγκτον. Το τρίποντο του Μάιλς για το 49-48 έφερε και πάλι την ΑΕΚ σε απόσταση… αναπνοής, όμως Σμιθ και Μπλέιζερ έδωσαν εκ νέου… αέρα έξι πόντων στους γηπεδούχους (54-48). Το γκολ – φάουλ του Μίτσελ μείωσε εκ νέου σε 56-53 στο 36’, όμως Ράντολφ και Σμιθ έδωσαν πολύτιμο προβάδισμα επτά πόντων στην Χάποελ (60-53). Ο Μίτσελ αστόχησε σε τρίποντο, με τον Σμιθ με τέσσερις συνεχόμενους πόντους να… τελειώνει το ματς (64-55). Έτσι, το τελικό 64-55 φέρνει την Χάποελ σε θέση οδηγού, με την ΑΕΚ να ψάχνει, αρχικά την ισοφάριση της σειράς σε 1-1, στο 2ο παιχνίδι των Άνω Λιοσίων, την Μ. Τετάρτη, ώστε να επιστρέψει στην Ιερουσαλήμ για να διεκδικήσει την πρόκριση της στο Final Four του BCL, σε ένα τρίτο και τελευταίο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 36-24, 49-45, 64-55

On fire: Ο Σμιθ με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +22 για την Χάποελ (28-6) στο 11’.

Ξεχώρισαν: 12 πόντους πέτυχε ο Ράντολφ για την Χάποελ, ενώ από πλευράς ΑΕΚ, 18 πόντους είχε ο Γουίλιαμς, με τον Μίτσελ να έχει 12 πόντους, επτά ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Διαιτητές: Ματσόνι, Μπαλντίνι, Σάλινς