Περιστέρι - Ντιζόν 92-88: Ισοφάρισε τη σειρά με παλκαρίσια νίκη στην παράταση (pic)

Με βασικό όπλο την πολυφωνία του το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη νίκησε με σκορ 92-88 την Ντιζόν και πλέον οι δυο ομάδες θα ξεκαθαρίσουν τους λογαριασμούς τους στη Γαλλία, όπου θα κριθεί και η πρόκριση στους «16» του BCL.

Οι «Πρίγκηπες της Δυτικής Όχθης» είχαν αρκετούς παίκτες σε καλή μέρα. Αγραβάνης και Μπίλαν ξεχώρισαν στο σκορ με 16 πόντους έκαστος, με τον δεύτερο να συλλέγει και 8 ριμπάουντ,

Από την άλλη για τη Ντιζόν πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντικοτέ με 21 πόντους.

Ήταν θρίλερ μέχρι το τέλος...

Η Ντιζόν μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να δείξει ότι είναι η απόλυτη κυρίαρχος της σειράς. Έτσι οι Γάλλοι με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγούνταν με 20-12 μέσα στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι κατάφερε να ισορροπήσει το ματς. Με μάλιστα περίπου 3' πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Μπίλαν έβαλε μπροστά την ομάδα του Σπανούλη με 32-31, αφού ευστόχησε σε λέι απ. Η γαλλική ομάδα έκλεισε το ημίχρονο ούσα μπροστά με 40-37 και πλέον όλα ήταν ανοιχτά.

Στο δεύτερο ημίχρονο διεξήχθη ένα θρίλερ. Το Περιστέρι είχε πολύ καλή απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο και έδειχνε αποφασισμένο να ισοφαρίσει τη σειρά. Έτσι η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με βραχεία κεφαλή 5 πόντων και σκορ 64-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν πάντα κοντά στο σκορ, με την Ντιζόν να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Με 6:53'' να απομένουν για το τέλος ο Ντικοτέ με τρίποντο έκανε το 69-68 φέρνοντας το γαλλικό σύλλογο σε απόσταση βολής. Ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα με νέο τρίποντο έκανε το 71-71.

Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε και ο Γουέρ με λέι απ 14'' πριν το τέλος έκανε το 81-81 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε ελαφρά πρωτοβουλία κινήσεων. Με 11'' να απομένουν για το τέλος, οι Γάλλλοι αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων κι ενώ το σκορ ήταν 89-88 υπέρ του Περιστερίου, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το ριμπάουντ.

Με μόλις 10'' να απομένουν το Περιστέρι με τους Ντένμον και Φρανσίσκο πήρε προβάδισμα 4 πόντων. Οι δυο παίκτες ήταν ψύχραιμοι και εκτέλεσαν σωστά από τη γραμμή των βολών κάνοντας το 92-88, βάφονρας έτσι το θρίλερ στα κυανοκίτρινα.

Τελικό σκορ στο Περιστέρι ήταν το 92-88 και οι δυο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους επί γαλλικού εδάφους.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 37-40, 64-59, 81-81 (κ.δ.), 92-88 (ΠΑΡΑΤΑΣΗ)