Τόφας - ΑΕΚ 82-85: Πήρε το θρίλερ κι έφυγε για τους «16» με σόου Μίτσελ (pic)

Με τον Ακίλ Μίτσελ να είναι καθοριστικός η ΑΕΚ επικράτησε για δεύτερη φορά της Τόφας με 85-82, μέσα στην Τουρκία και πήρε την πρόκριση για τους «16» του BCL.

Ο Αμερικανός έκανε εμφατικό νταμπλ νταμπλ με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ και οδήγησε τους κιτρινόμαυρους στο δρόμο των επιτυχιών. Από την άλλη για την τουρκική ομάδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκρέι με 18 πόντους.

Μπήκε δυνατά η Τόφας, το θρίλερ βάφτηκε κιτρινόμαυρο στο τέλος!

Η Τόφας μπήκε πολύ δυνατά στο ματς θέλοντας να δείξει ότι θα αντιδράσει μετά και την ήττα της στα Άνω Λιόσια. Έτσι η ομάδα του κόουτς Πρίφτη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 18-9, έχοντας πολύ καλή αμυντική λειτουργία.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ αντέδρασε και βρήκε λύσεις στην επίθεση. Το ημίχρονο έκλεισε με τους Τούρκους να είναι μπροστά με 42-38 και τους κιτρινόμαυρους να έχουν κλείσει αρκετά την ψαλίδα.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη συνέχισε να έχει καλή απόδοση και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου κυριάρχησε στον παρκέ.  Αυτό κι έκανε καθώς με το χρονόμετρο να γράφει 3:25 για τη λήξη της περιόδου, ο Στρέλνιεκς έκανε το 47-55 με εύστοχο τρίποντο.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 52-61 και όλα έμοιαζαν ιδανικά για την «Ένωση».

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη, καθώς οι δυο ομάδες μοιράστηκαν ουσιαστικά από 5 αγωνιστικά καλής απόδοσης. Η ΑΕΚ, έκανε το 60-72, καθώς ο Μάιλς ευστόχησε σε τρίποντο και ενώ το χρονόμετρο έγραφε 5:39'' για το τέλος.

Ο Τάιλερ Ένις με 3:46'' να απομένουν έκανε το 67-74 καθώς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Η Τόφας είχε αρχίσει πλέον να γυρίζει το ματς, το οποίο κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Μίτσελ λίγο έλλειψε να γίνει μοιραίος για την ΑΕΚ καθώς έχασε 2 ελεύθερες βολές λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα κι ενώ το σκορ ήταν 82-85. Ωστόσο ο Μιλάκνις έκανε λάθος στη συνέχεια, με συνέπεια να μη μπορέσει η Τόφας να εκτελέσει επίθεση.

Τελικό σκορ στην Τουρκία, Τόφας - ΑΕΚ 82-85 και η «Ένωση» περνά στους «16» του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 42-38, 52-61, 82-85.