Βόννη-ΑΕΚ 80-72: Ήττα για τους κιτρινόμαυρους στην Γερμανία

H AEK προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην Βόννη, από την οποία ηττήθηκε εκτός έδρας με 80-72 και έπεσε στο 1-3, ενώ η γερμανική ομάδα ανέβηκε στο 3-1.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Βόννη να έχει περισσότερη ώρα το προβάδισμα και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17). Η γερμανική ομάδα είχε το πάνω χέρι σε τρεις περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με την ΑΕΚ να προσπερνάει στο 15΄ λεπτό (31-30). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα επόμενα λεπτά, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν απαντήσεις στο τέλος του ημιχρόνου (39-38).

Η ομάδα του κόουτς Τουόμας Ισάλο ανέβασε ταχύτητα στην αρχή του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 24-12, προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-50). Η Βόννη διατήρησε το προβάδισμα της κατά κύριο λόγο σε διψήφια πόντων και νίκησε την ΑΕΚ εντός έδρας με 80-72.

Από την Βόννη διακρίθηκε ο Σορτς με 27 πόντους, με τους Ντελάνι και Μόργκαν να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Στρέλνιεκς και Φραζίερ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-17, 39-38, 63-50, 80-72
On Fire: Ο Τ. Σόρτς της Βόννης με 27 πόντους, τέσσερις ασίστ και δύο ριμπάουντ σε 30:51 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι 15 πόντοι διαφοράς για την Βόννη (59-45, 15' λεπτό)