Τρεβίζο-ΑΕΚ 81-69: Αποχαιρέτησαν την Ευρώπη με ήττα οι κιτρινόμαυροι

Η ΑΕΚ ηττήθηκε εντός έδρας από την Τρεβίζο με 81-69 και έμειναν στην τέταρτη θέση του τέταρτου ομίλου με ρεκόρ 1-5, ενώ η Ιταλική ομάδα ανέβηκε στο 4-2 και στην δεύτερη θέση.

Aν και η ΑΕΚ προηγήθηκε με πέντε πόντους (5-0, 2' λεπτό), η Τρεβίζο βρήκε απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 19-7, ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-12).  Οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-17, προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-29).

Οι κιτρινόμαυροι πέρασαν στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-14, μείωσαν την διαφορά στους έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-53). Η Τρεβίζο ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την ΑΕΚ με 81-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 45-29, 59-53, 81-69
On Fire: Ο Ράσελ της Τρεβίζο με 17 πόντους, οχτώ ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ σε 31:53 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 42-23 (οι 19 πόντοι διαφοράς για την Τρεβίζο στο 18' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από την Τρεβίζο διακρίθηκε ο Ράσελ με 17 πόντους, με τους Μπορτολάνι και Σοκολόφσκι με 14 πόντους έκαστος. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Χάμερ και Γκρίφιν με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 26.92% στα τρίποντα της ΑΕΚ , με την Τρεβίζο να έχει 47.06%.
Διαιτητές:  Μαρκές, Ντεμάν, Ματεγιέκ