Ντιζόν-Λαύριο 73-49: Βαριά ήττα στην Γαλλία για τους μεταλλωρύχους

Το Λαύριο δεν τα κατάφερε στην Γαλλία κόντρα στην Ντιζόν, από την οποία γνώρισε ήττα εκτός έδρας με 73-49 και έπεσε το ρεκόρ του στο 2-3, ενώ οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 3-2.

Η Ντιζόν ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-14). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά τους σε διψήφια επίπεδα στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-29).

Η Γαλλική ομάδα ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-13, προηγήθηκε με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-42). Η Ντιζόν διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε το Λαύριο με 73-49.

Δεκάλεπτα: 24-14, 38-29, 60-42, 73-49

On Fire: Ο Χόλστον της Ντιζόν με 18 πόντους, επτά ασίστ και τρία ριμπάουντ σε 32:11 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 73-49 (οι 24 πόντοι διαφορά της Ντιζόν στο 40' λεπτό)

Ξεχώρισαν: Από την Ντιζόν διακρίθηκαν οι Χόλστον και Κέλι (10ρ.) με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Κακλαμανάκης (13ρ.) και Κάρτερ με 14 και 10 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 25.8% της Ντιζόν στα τρίποντα, με το Λαύριο να έχει 17.6%.

Διαιτητές: Γκλίσιτς, Λίζκα, Γκεντβίλας