ΑΕΚ – ΦΑΛΚΟ 83-89: Αποκλεισμός για την Ένωση

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 83-89 από τη Φάλκο στο κλειστό των Λιοσίων, στο πλαίσιο του τέταρτου ομίλου του Basketball Champions League και έπεσε σε ρεκόρ 1-4 σε αντίθεση με τους Ούγγρους που ανέβηκαν στο 4-1. Με αυτή την ήττα, η Ένωση έχασε τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση, μετά και από τη νίκη της Ρίγα στο Τρεβίζο.

Πριν την αναμέτρηση, η διοίκηση του «δικέφαλου», απέσυρε τη φανέλα του αδικοχαμένου Στέφαν Γέλοβατς.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα με Κολόμ, Ανγκόλα, Βαουλέτ, Γκρίφιν και Χάμερ. Οι πέντε πρώτοι της Φάλκο ήταν οι Μπένκε, Γκόλομαν, Κέλερ, Σομόγκι και Βαράντι.

Οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν καλύτερα στο ματς, ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια και προηγήθηκαν με +9 (7-16) στο 6ο λεπτό. Ο Στέφανος Δέδας, που έβλεπε τους παίκτες να μην αποδίδουν καθόλου καλά στην άμυνα, κάλεσε τάιμ άουτ. Παρόλα αυτά τα πράγματα δεν βελτιώθηκαν για την Ένωση, που έκλεισε στο -8 (16-24) την περίοδο.

Στην συνέχεια η ΑΕΚ βελτιώθηκε, κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα και κατάφερε μειώσει στο -4 (25-29) στο 15ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν, έσφιξαν την άμυνά τους και ξαναπήραν προβάδισμα διψήφιο (+12) με 27-39, λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου, που έληξε με σκορ 38-42.

Οι «κιτρινόμαυροι», ξεκίνησαν και στην επανάληψη, όπως στην αρχή του αγώνα, παίζοντας κακή άμυνα και με άσχημες επιθετικές επιλογές. Η Φάλκο, που… πατούσε καλύτερα πάνω στο παρκέ, το εκμεταλλεύτηκε και προσπέρασε με +11 (42-53) στο 24ο λεπτό. Η ΑΕΚ, έκανε μια μεγάλη προσπάθεια, στη συνέχεια, όπου μείωσε στο καλάθι (59-61), λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, που την βρήκε πίσω με 61-65.

Οι γηπεδούχοι, αφού έμειναν όρθιοι στα μισά της τρίτης περιόδου, έπαιξαν με πάθος, προσπαθώντας μέσα από καλή κυκλοφορία της μπάλας να βρουν τις κατάλληλες συνθήκες για σκοράρισμα. Στο 33ο λεπτό το ματς ήταν στην… κόψη του ξυραφιού (66-67) και ο «δικέφαλος» κατέθεσε ενέργεια και δύναμη απέναντι στους Ούγγρους. Το ματς δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό, όμως η Φάλκο είχε τις λύσεις και προηγήθηκε 69-74 στο 36ο λεπτό. Η ΑΕΚ, δεν είχε άλλη… βενζίνη στο ρεζερβουάρ της και τελικά γνώρισε την ήττα με 83-89, που σημαίνει τον αποκλεισμό της από τη συνέχεια.

Τα Δεκάλεπτα: 15-26, 38-42, 61-65, 83-89

On Fire: Ο Μπένετεκ Βαράντι με 20 πόντους και 6/9 τρίποντα.

Η μεγαλύτερη διαφορά:  +11 (15-66) για τη Φάλκο στην πρώτη περίοδο

Ξεχώρισαν: Οι Γκρίφιν και Ανγκόλα, πρώτοι σκόρερ για την Ένωση με 24 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Πέρι που σημείωσε 18 πόντους ήταν… καταλυτικός για τους Ούγγρους.

Το στοιχείο που έκανε τη διαφορά: Η έλλειψη ενέργειας της ΑΕΚ στην τελική ευθεία της αναμέτρησης

Διαιτητές: Γιοάν Ροσό (Γαλλία), Μπόρις Κρέγιτς (Σλοβενία) και Σεργκέι Ζάστσουκ (Ουκρανία).