Μπρίντιζι-Κλουζ Ναπόκα 71-76: Έκαναν την έκπληξη οι Ρουμάνοι και ανέβηκαν στο 2/2 (vid)

Η Κλούζ Ναπόκα έκανε την έκπληξη και νίκησε εκτός έδρας την Μπρίντιζι για την δεύτερη αγωνιστική του έβδομου ομίλου του BCL και ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-0, ενώ η Ιταλική ομάδα έπεσε στο 0-2.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Κλούζ Ναπόκα να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-15). Αν και η Μπρίντιζι πίεσε για να μειώσει, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (30-29).

Η Κλούζ Νάποκα ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 17-12, προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (47-41). Αν και η Μπρίντιζι συνέχισε να πιέζει, η Κλούζ Ναπόκα διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 76-71 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-0, ενώ η Ιταλική ομάδα έπεσε στο 0-2.

Από την Κλουζ Ναπόκα διακρίθηκαν οι Πάτρικ και Στιπάνοβιτς με 24 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπρίντιζι ξεχώρισαν οι Πέρκινς και Βισκόντι με 19 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-18, 29-30, 41-47, 71-76