Περιστέρι-Κλουζ 74-84: Αποκλεισμός για την ομάδα των δυτικών προαστίων και συνέχεια στο FIBA Europe Cup

Το Περιστέρι αντιμετώπισε την Κλουζ στην δεύτερη φάση των προκριματικών του BCL και ηττήθηκε με 84-74, με αποτέλεσμα η ομάδα από την Ρουμανία να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό των προκριματικών κόντρα στην Φρίμπουργκ.

Η Κλουζ ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να είναι με εφτά πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-13). Το Περιστέρι πέρασε στην αντεπίθεση με ένα επί μέρους σκορ 27-19 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (40-39).

Οι δύο ομάδες είχαν τις καλές τους περιόδους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με την Ρουμανική ομάδα να προσπερνάει ξανά μπροστά και να έχει προβάδισμα με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-59). Αν και το Περιστέρι προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (65-4, 32'), η Κλουζ πάτησε το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 23-15 στην τέταρτη περίοδο και ανέτρεψε τις καταστάσεις, με αποτέλεσμα να νικήσει με 84-74.

To Περιστέρι θα συνεχίσει στο FIBA Europe Cup οπού βρίσκεται στον έβδομο όμιλο της διοργάνωσης.

Από την Κλουζ ξεχώρισαν οι Στιούαρτ και Κάτιτς με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Μορέιρα και Μίλερ με 18 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-20, 40-39, 59-61,74-84