Φρίμπουργκ-Σπλιτ 76-67: Οι Ελβετοί στον τελικό του προκριματικού του BCL

Η Φρίμπουργκ επικράτησε της Σπλιτ με 76-67 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό των προκριματικών του BCL στο γήπεδο "Ανδρέας Παπανδρέου", εκεί που θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Περιστέρι- Κλουζ Ναπόκα.

Η Φρίμπουργκ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-21), Αν και η Σπλίτ πίεσε για να μειώσει, η Φρίμπουργκ διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-37).

Οι δύο ομάδες είχαν τις καλές τους περιόδους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με την Φρίμπουργκ να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-52). Αν και η Σπλίτ συνέχισε να πιέζει για να μειώσει, η Φρίμπουργκ διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε με 76-67, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό των προκριματικών του BCL, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Περιστέρι- Κλουζ Ναπόκα.

Από την Φρίμπουργκ ξεχώρισαν οι Γιούρκοβιτς και Κοτούρε με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Σπλιτ διακρίθηκε ο ΜακΛιν με 12 πόντους, με τους Μπάριτς, Βούκο και Ζγκάνετς να έχουν από δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 27-21, 39-37, 57-52, 76-67