Κλουζ-Σαλόν Βιλπάς 106-97: Η Ρουμανική ομάδα στο δρόμου του Περιστερίου στα προκριματικά του BCL

Η Κλούζ Ναπόκα νίκησε την Σαλόν Βιλπάς με 106-97 και πήρε το εισιτήριο για την δεύτερη φάση των προκριματικών του BCL, εκεί που θα αντιμετωπίσει το Περιστέρι στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Η Κλούζ Ναπόκα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-17). Οι Φιλανδοί αντέδρασαν στο δεύτερο μέρος και με ένα επί μέρους σκορ 31-18  στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (48-48).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Σαλόν Βιλπάς να προηγείται τα περισσότερα λεπτά και να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-70). Η Κλουζ ξέφυγε με ένα επί μέρους σκορ 26-26 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Σαλόν Βιλπάς με 106-97, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για την δεύτερη φάση των προκριματικών του BCL, εκεί που θα αντιμετωπίσει το Περιστέρι. Ο άλλος αγώνας θα είναι ανάμεσα στην Σπλιτ και στην Φρίμπουργκ.

Από την Κλουζ διακρίθηκαν οι Πάτρικ και Μπίρτσεβιτς με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Σαλόν Βίλπας ξεχώρισαν οι Νένονεν και Τζαβόν με 23 και 22 πόντους.

Δεκάλεπτα: 30-17, 48-48, 70-71, 106-97