ΑΕΚ Λάρνακας-Σπλιτ 50-65: Το πάλεψαν οι κιτρινοπράσινοι, αλλά οι Κροάτες πήραν την πρόκριση

Αν και η νταμπλούχος Κύπρου, ΑΕΚ Λάρνακας το πάλεψε και ήταν ανταγωνιστική σε όλο τον αγώνα, η Σπλίτ νίκησε με 65-50 και πήρε την πρόκριση για την δεύτερη φάση των προκριματικών, οπού θα αγωνιστεί κόντρα στην Ελβετική Φρίμπουργκ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Σπλιτ να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-11). Αν και η ΑΕΚ Λάρνακας υπό τις οδηγίες του κόουτς Νικόλα Παπαδόπουλου πέρασε μπροστά με τέσσερις πόντους (21-17, ), οι Κροάτες ξαναπήραν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (28-23).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τους νταμπλούχους Κύπρου να έχουν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά την Σπλιτ να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (41-29). Οι Κροάτες με ένα επί μέρους σκορ 24-11 στην τέταρτη περίοδο κατάφεραν να νικήσουν την ΑΕΚ Λάρνακας με 65-50 και να περάσουν στην δεύτερη προκριματική φάση του BCL, εκεί που θα αντιμετωπίσουν την Φρίμπουργκ από την Ελβετία.

Από την ΑΕΚ Λάρνακας ξεχώρισαν οι Σνάιντερ και Σιζόπουλος με έντεκα και δέκα πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Σπλιτ διακρίθηκαν οι Ζγκάνετς και Πέρκοβιτς με 15 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα; 11-13, 23-28, 39-41, 50-65