Σαραγόσα - Στρασμπούρ 89-77: Ισπανικός ο τελικός της...παρηγοριάς

Η Σαραγόσα είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Ένις και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 89-77 επί της Στρασμπούρ και να κατακτήσει την τρίτη θέση στο Basketball Champions League.

Ο αγώνας ξεκίνησε με ωραίο ρυθμό και από τις δύο ομάδες, ωστόσο η Σαραγόσα ήταν εκείνη που στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκε σε θέση οδηγού με διαφορά τεσσάρων πόντων (20-16, 10'). Οι Ισπανοί κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμα και με 10 πόντους στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (32-22, 15'), όμως οι Γάλλοι ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και κατάφεραν να πλησιάσουν στο -6 (43-37), πριν ο Ένις με 1/2 βολές διαμορφώσει το 44-37 του ημιχρόνου. Η κυριαρχία των παικτών του Κασιμίρο συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα, καθώς το σύνολό του συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με ένα επιμέρους 23-18 στο τρίτο δεκάλεπτο διατήρησε τα ηνία (67-55, 30'). Η Στρασμπούρ προσπάθησε να αντιστρέψει το εις βάρος της σκορ, στο τελευταίο μέρος και μείωσε στους 4 πόντους (74-70, 35'). Η Σαραγόσα δεν πτοήθηκε από την πίεση των αντιπάλων της και με τον Χάρις να... παίρνει τα πάνω του, απέκτησε «μαξιλαράκι» ασφαλείας (81-74, 38'). Έτσι οι Ισπανοί υπερασπίστηκαν το προβάδισμά τους και έφτασαν στη νίκη με  89-77.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Ένις με 23 πόντους, ενώ ο Μπαρέιρο πέτυχε 16 πόντους.

Στον αντίποδα, ο Κόλσον σημείωσε 20 πόντους για την Στρασμπούρ.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 44-37, 67-55, 89-77