Σαρλερουά-Μαρούσι 79-69: Χωρίς αντίσταση η πρώτη ήττα για τους φιλοξενούμενους

Το Μαρούσι δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ και ηττήθηκε 79-69 εκτός έδρας από την Σαρλερουά και έτσι έκανε την πρώτη της ήττα στην διοργάνωση.

Τίποτα δεν προμήνυε την εξέλιξη που θα έχει το παιχνίδι, καθώς το Μαρούσι προηγήθηκε με 11-2 στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι Βέλγοι, όμως, απάντησαν με ένα 10-0 για το 12-11, διατηρώντας το υπέρ τους προβάδισμα, μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (20-18).  Μοιρασμένο το ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Σαρλερουά να έχει ένα μικρό προβάδισμα, όμως το τρίποντο του Φρίντρικσον για το 40-37, κράτησε την ελληνική ομάδα σε απόσταση βολής, με την ανάπαυλα του α’ μέρους.

Τα πράγματα χειροτέρεψαν για το Μαρούσι, με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, καθώς η Σαρλερουά κατάφερε να «χτίσει» διψήφιο προβάδισμα (56-45), το οποίο διατήρησε μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (63-53). Τίποτα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, με τους Βέλγους να ξεφεύγουν με 70-57, φτάνοντας με σχετική άνεση στην νίκη με 79-69.

Τα δεκάλεπτα:  20-18, 40-37, 63-52, 79-69

Οn fireΟ Μπάντγουικ με 13 πόντους, ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών

Ξεχώρισαν: 12 πόντοι ήταν ο απολογισμός του Χολάντερς, ενώ για το Μαρούσι, ο Ρέινολντς είχε 13 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για την Σαρλερουά (77-61) στο 35'.

Διαιτητές: Ματέγεκ, Βιτκάουσκας, Μάρετ