Τόφας-Μπουρσασπόρ 82-83: Οι πράσινοι πήραν το ντέρμπι της Προύσας

Η Μπουρσασπόρ νίκησε εκτός έδρας την Τόφας με 83-82 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-4, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 6-8.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Τόφας του κόουτς Δημήτρη Πρίφτη να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (43-42). Αν και η διαφορά ήταν σε χαμηλά επίπεδα, η Μπουρσασπόρ είχε το πάνω χέρι και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-59). Το σκορ παρέμεινε σε μικρές διαφορές, με την Μπουρσασπόρ να είναι πιο αποτελεσματική, αλλά η Τόφας ισοφάρισε στο 39' λεπτό (82-82). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να νικήσουν εκτός έδρας την Τόφας με 83-82.

Υπενθυμίζουμε ότι η Τόφας θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, την Τρίτη (10/1), για το δεύτερο χρονικά παιχνίδι των play in του BCL.

Από την Μπουρσασπόρ διακρίθηκαν οι Μπιτίμ και Νίντχαμ με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Τόφας ξεχώρισαν οι Γκρέι και Έννις με 21 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-20, 43-42, 59-63, 82-83