Εφες-Γκαζιαντέπ 77-73: Επιστροφή στις νίκες για τους μπλε

Η Εφές νίκησε εντός έδρας την Γκαζιαντέπ με 77-73 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 4-9.

Αν και η Γκαζιαντέπ είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα, η Εφες με πέντε σερί πόντους, προσπέρασε και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-16). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-12, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-28).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-15, προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-53). Η Εφές βρήκε απαντήσεις στην τέταρτη περίοδο και ήταν πιο αποτελεσματική, για αυτό και νίκησε εντός έδρας την Γκαζιαντέπ με 77-73.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Μίτσιτς και Μπομπουά με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Γκαζιαντέπ ξεχώρισαν οι Φράνκαμπ και Μίλερ Μακιντάιρ (12ρ. και δέκα ασίστ) με 29 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-16, 38-28, 53-55, 77-73