Εφές-Νταρουσάφακα 88-78: Ο Μίτσιτς έδειξε στους μπλε τον δρόμο για την νίκη

Η Εφές νίκησε εντός έδρας την Νταρουσάφακα με 88-78 και έκανε το 3/3, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 1-2.

Είχαμε εναλλαγές στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Εφές να έχει το πάνω χέρι και να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-20). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Νταρουσάφακα να κάνει κάποια σερί, για αυτό προσπέρασε στο σκορ και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-41). Ιδιαίτερα, οι γηπεδούχοι είχαν και την αποβολή του προπονητή τους, Εργκίν Αταμάν με δεύτερη τεχνική ποινή.

Παρότι οι "πράσινοι" είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι "πρωταθλητές Ευρώπης" με ένα επί μέρους σκορ 15-7, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-60). Η Εφές συνέχισε δυνατά στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Νταρουσάφακα με 88-78.

Από την Εφές διακρίθηκα οι Μίτσιτς και Μπομπουά με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Νταρουσάφακα ξεχώρισαν οι ΜακΚάλογκ και Σταρκς με 16 και 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 41-43, 64-60, 88-78