Καρσίγιακα-Μπουγιουκσεχίρ 79-76: Τα χρειάστηκε αλλά ξεκίνησε με το δεξί με κορυφαίους Μπράουν και Κουζμίνσκας

Η Καρσίγιακα νίκησε την Μπουγιουκσεχίρ με 79-76, στην πρώτη αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-38). Η ομάδα από την Σμύρνη είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παρά την πίεση των φιλοξενούμενων, πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-55). Αν και η Μπουγιουκσεχίρ πίεσε πολύ στην τέταρτη περίοδο και μείωσε στον ένα πόντο (62-61, 32' λεπτό), η Καρσίγιακα βρήκε λύσεις και κράτησε την απόσταση της, με αποτέλεσμα να νικήσει με 79-76.

Η Καρσίγιακα θυμίζουμε ότι θα την ΑΕΚ για το Basketball Champions League (4/10), αυτήν την εβδομάδα.

Από την Καρσίγιακα διακρίθηκαν οι Μπράουν και Κουζμίνσκας με 14 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Μπουγιουκσεχίρ ξεχώρισαν οι Κρουζ και Μπρούινσμα με 22 και έντεκα πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 45-38, 60-55, 79-76