Εφές-Μερκεζεφέντι 94-93: Αγχώθηκε αλλά πήρε την νίκη στην παράταση

Η Μερκεζεφέντι έβαλε δύσκολα στην Εφές, όμως οι πρωταθλητές Τουρκίας κατάφεραν να νικήσουν στην παράταση με 94-93.

Η Εφές ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-18). Αν και οι φιλοξενούμενοι μειώσαν στους τέσσερις πόντους (31-27) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι πρωταθλητές Τουρκίας διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-37).

Η Μερκεζεφέντι πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 29-19, ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-65). Η Εφές πίεσε στην τέταρτη περίοδο και είχε τον πρώτο λόγο στον αγώνα, αλλά οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου και χρειάστηκε η παράταση για τον αγώνα (86-86). Η Εφές διαχειρίστηκε πιο αποτελεσματικά το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε την Μερκεζεφέντι με 94-93 στην πρεμιέρα του τουρκικού πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 29-18, 46-37, 65-66, 86-86 (τέλος της κανονικής περιόδου), 94-93 (τέλος της πρώτης παράτασης)