Τουρκ Τέλεκομ-Φενέρμπαχτσε 83-72: Η ομάδα από την Άγκυρα πήρε το ντέρμπι της κορυφής

Η Τουρκ Τέλεκομ νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 83-72 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 22-3, ενώ οι "κίτρινοι" έπεσαν στο 20-5.

Η Φενέρμπαχτσε που κοουτσάρει ο Έλληνας προπονητής, Δημήτρης Ιτούδης δεν είχε στην διάθεση της, τους Σκότι Γουίλμπεκιν, Τάιλερ Ντόρσεϊ, Μάρκο Γκούντουριτς, Νέμανια Μπιέλιτσα, Ντέβιν Μπούκερ, Κώστα Αντετούνμπο.

Η Τουρκ Τέλεκομ είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-19). Οι γηπεδούχοι αν και ανέβασαν την διαφορά στους 12 πόντους στο 15' λεπτό (40-28), είδαν τους "κίτρινους" να μειώνουν στα επόμενα λεπτά. Η ομάδα από την Άγκυρα προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-40).

Οι γηπεδούχοι προστάτεψαν την διαφορά τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-57). Η Τουρκ Τέλεκομ διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 83-72

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκε ο Μότλει με 25 πόντους, ενώ οι Έντουαρντς και Χέιζ είχαν από δέκα πόντους έκαστος, με τον Καλάθη να βάζει τέσσερις πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-19, 45-40, 65-57, 83-72