Τενερίφη-Ουνικάχα 80-83: Η Μάλαγα κατέκτησε το Κύπελλο Ισπανίας

Η Ουνικάχα Μάλαγα νίκησε την Τενερίφη με 83-80 και κατέκτησε το Κύπελλο Ισπανίας.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Ουνικάχα Μάλαγα να έχει για περισσότερη ώρα το προβάδισμα και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-16). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Τενερίφη να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-37).

Αν και οι Ανδαλουσιάνοι πήραν προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 23' λεπτό (44-40), οι "νησιώτες" είχαν εννέα πόντους διαφορά στο 25' λεπτό (56-47). Η ομάδα από την Μάλαγα με ένα επί μέρους σκορ 13-4 στα επόμενα πέντε λεπτά, το σκορ ήταν ισοπαλία στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-60). Αν και η διαφορά έμεινε χαμηλά στο σκορ, η Ουνικάχα Μάλαγα είχε για περισσότερη ώρα το προβάδισμα και νίκησε την Τενερίφη με 83-80. Οι "πράσινοι" είχαν αποκλείσει την Μπαρτσελόνα και την Ρεάλ Μαδρίτης και η νίκη επί της Τενερίφης στο τελικό, την οδήγησε στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ισπανίας.

Από την Ουνικάχα Μάλαγα διακρίθηκαν οι Κάρτερ και Καλινόσκι με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Τενερίφη ξεχώρισαν οι Χουέρας (4ρ. και δέκα ασίστ) και Σερμαντίνι (9ρ. και δύο ασίστ) με 21 και 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-17, 39-37, 60-60, 80-83